Taniec brzucha, zwany również często tańcem orientalnym, jest jedną z oryginalniejszych technik tanecznych. Elementy tańca brzucha zawiera między innymi zumba, stanowiąca połączenie ćwiczeń fitness z elementami tańca latynoamerykańskiego. Podczas gdy jednak zumba może być wykonywana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, to taniec brzucha jest umiejętnością zarezerwowaną już tylko i wyłącznie dla pań.

Taniec orientalny powstał na początku XX wieku poprzez zainicjowanie tańca pochodzącego z Dalekiego Wschodu z tańcem klasycznym. Dzisiaj na naukę tego tańca decyduje się bardzo duża liczba kobiet, zwłaszcza, że podczas wykonywania poszczególnych układów tanecznych można jednocześnie w doskonały sposób spalać kalorie. Jeśli więc wiesz, dlaczego zumba wspomaga odchudzanie, to nie trudno będzie ci się domyślić, dlaczego również taniec brzucha może stać się drogą do pięknej, szczupłej sylwetki.

Nauka tańca brzucha nie należy do szczególnie skomplikowanych, dlatego może się na nią zdecydować właściwie każda kobieta, bez względu na wiek. Chociaż taniec ten doskonale znany jest już od tysięcy lat, to właśnie dzisiaj staje się na nowo modny. Taniec brzucha ma również znaczenie symboliczne. Symbolizuje przede wszystkim płodność.

Nauka tańca brzucha w domu nie powinna więc być czymś szczególnie trudnym, chociaż zdecydowanie lepiej jest stawiać pierwsze kroki na parkiecie w jednym z klubów fitness, pod okiem wykwalifikowanej instruktorki. W tańcu tym bardzo ważne jest izolowanie niektórych partii mięśni, ale najbardziej charakterystyczną cechą tańca brzucha jest ruszanie biodrami. Jest to właściwie poruszanie miednicą w poziomym kierunku, które daje specyficzne uderzenie biodrami.

Osoby uczące się tańca brzucha muszą również posiąść umiejętność wykonywania tak zwanych wibracji, czyli szybkiego potrząsania miednicą, a także nauczyć się obrotu, czyli kreślenia koła, również miednicą bądź biodrami. To podstawowe ruchy w tańcu brzucha, które są niezbędne do prawidłowego jego wykonywania. Musimy wiedzieć, że taniec brzucha to również ruchy ramion, więc o nich w tańcu także nie wolno zapominać.

Taniec orientalny doskonale wzmacnia mięśnie nóg, bioder oraz pośladów. Do jego uprawiania nie ma większych przeciwwskazań, mogą więc tańczyć również i te osoby, które borykają się z bólami kręgosłupa.