Zumba, jeszcze do niedawna praktycznie nieznana w naszym kraju, dzisiaj ma stale poszerzające się grono miłośniczek. To specyficzny taniec, który został zainspirowany poprzez połączenie elementów fitness z elementami tańca latynoamerykańskiego. Powstał w Kolumbii na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Taniec ten posiada w sobie również elementy Bollywood oraz tańca brzucha.

Dzisiaj zajęcia fitness z zumby prowadzone są w wielu klubach sportowych i mogą brać w nich udział panie we właściwie każdym wieku. Ten latynoamerykański taniec, pochodzący prosto z gorących Karaibów, daje nam możliwość szybkiego spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, tego rodzaju ćwiczenia ruchowe cieszą się więc ogromnym zainteresowaniem.

Niektórzy porównują również zumbę do treningu aerobowego, z którym niewątpliwie także ma wiele wspólnych cech. Zumba jest dynamiczna, wesoła, a co najważniejsze, tańczona jest przy odpowiednio dobranym podkładzie muzycznym. Tańcząc zumbę nie tylko jednak rzeźbimy swoją sylwetkę. Zumba jest również rewelacyjnym sposobem na odstresowanie się.

W wielu klubach fitness można również znaleźć zajęcia zumba dla dzieci, na które mamy przyprowadzają swoje pociechy. W ten sposób od najmłodszych lat można wpajać dziecku, iż sport to zdrowie. A przecież aktywny tryb życia niekoniecznie musi oznaczać ciężkie i wykańczające treningi. Zumba jest najlepszym dowodem na to, że smukłą sylwetkę można zyskać bez drastycznych wyrzeczeń, doskonale się przy tym bawiąc!

Podczas zajęć zumby wykorzystywana musi być odpowiednia muzyka. Zazwyczaj muzyka do zumby łączy w sobie różne rytmy, mogą to być więc podkłady z elementami salsy, samby, tango, a nawet flamenco. Niekiedy instruktorzy wprowadzają też piosenki z rytmami tańca cha – cha.

Poniżej kilka propozycji piosenek do zumby, dzięki którym ćwiczenia można wykonywać również we własnym, domowym zaciszu:

Rikarena – Tu Cuerpo En La Arena
Elvis Crespo – Princesita
Latinos – La Morena
Arash – Bora Bora
Arash feat Aneela – Chori Chori
Antoine Clamaran – Rituel (Zumba)
Legen – Zumba
Daddy Yankee – Rompe
Dj Mam’s – Zumba He Zumba Ha feat Soldat Jahman & Luis Guisao
Raggaibe feat ragga – Kalimba de Luna